Manastiri Srbije na UNESCO listi svetske kulturne baštine

Manastiri  Srbije na UNESCO  listi svetske kulturne baštine  su:

Đurđevi stupovi

Sopoćani

Studenica

Visoki Dečani

Gračanica

Pećka patrijaršija,

Bogorodica Ljeviška  

Crkva Svetih apostola Petra i Pavla

Prvi je na listu svetske kulturne baštine  1979.godine  ušao spomenički kompleks Stari Ras koji obuhvata manastire Đurđevi stupovi i Sopoćani, kao i crkvu svetih apostola Petra i Pavla kod Novog Pazara kao najstarija crkva u Srbiji. Zatim je 1886.godine manastir Studenica uvršćen u listu,  a 2004. godine Visoki Dečani. Gračanica, Pećka patrijaršija i crkva Bogorodica Ljeviška na listu svetske kulturne baštine upisane su 2006.godine, koji su ujedno i na listi svetske kulturne baštine u opasnosti, zbog nestabilne bezbednoste situacije na Kosovu.

Stari Ras

Ostaci spomeničkog kompleksa Stari Ras nalaze se na lokalitetu Gradina na Pazarištu, 11 km zapadno od Novog Pazara. Podignut je na ostacima vojnog utvrdjenja Rimljana, koji je nosio naziv Arsa, po čemu je grad I nazvan imenom Ras.  Stari grad Ras je postao prvi glavni grad srpske države 1159.godine, odnosno države Raške, kako se Srpska država nazivala u to vreme.  Od druge polovine  12. i  tokom 13.veka Ras je bio politički i kulturni centar srpske države i prestonica vladara iz dinastije Nemanjića.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

IMPORTANT! To be able to proceed, you need to solve the following simple math (so we know that you are a human) :-)

What is 12 + 3 ?
Please leave these two fields as-is: